Błąd HTTP 400 (Bad Request) jest jednym z problemów, z którymi spotykają się użytkownicy internetu. Jest to komunikat błędu HTTP, który oznacza, że serwer nie może zrozumieć żądania klienta, ponieważ było ono sformułowane niepoprawnie. Jak go naprawić? Czy wpływa negatywnie na SEO?
Co oznacza błąd 400?
Odpowiedź HTTP oznaczona jako “Error 400” lub inaczej “Bad Request” informuje użytkownika, że serwer nie jest w stanie poprawnie zinterpretować żądania, co uniemożliwia wyświetlenie żądanego zasobu (adresu URL). W rezultacie użytkownik zamiast oczekiwanej zawartości witryny widzi komunikat o błędzie, co negatywnie wpływa na jego doświadczenie.
Jeśli błąd 400 wyjątkowo często powtarza się w ramach jednego serwisu, może to negatywnie wpłynąć na jego pozycjonowanie. Dlatego weryfikacja tego typu błędów jest jednym z podstawowych elementów audytu technical SEO.
Błąd 400 Bad Request pojawi się, gdy serwer nie może zrozumieć żądania, ale problem nie pasuje do żadnej innej kategorii odpowiedzi HTTP. Dlatego przyczyna błędu nie jest jasna i określona, a przez to rozwiązanie problemu może być trudne.
Jak naprawić error 400?
Przyczyn błędu 400 może być wiele, dlatego w pierwszej kolejności należy zweryfikować poprawność adresu URL i jakość naszego połączenia z siecią. W następnym kroku warto upewnić się czy rozszerzenia zainstalowane w naszej przeglądarce nie wywołują żadnego błędu (można to sprawdzić wyłączając je i odświeżając stronę). Nie zaszkodzi również wyczyścić danych przeglądania w naszej przeglądarce oraz pamięci podręcznej DNS (w systemie Windows należy otworzyć wiersz poleceń i wpisać ipconfig / flushdns; dla MacOS właściwa komenda w terminalu to Dsacheutil -flushcache).
Być może to lokalny lub chwilowy błąd i nie ma potrzeby głębszej ingerencji w konfigurację strony internetowej i serwera. Jeżeli jednak masz pewność, że błąd 400 dalej występuje, możesz spróbować wyłączyć ostatnio instalowane lub aktualizowane wtyczki w CMS. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że i to nie pomoże, dlatego trzeba będzie się skontaktować z administratorem strony / hostingodawcą.