Błąd 502 (Bad Gateway) to komunikat oznaczający problemy z połączeniem między serwerem a bramą sieciową. Wpływa negatywnie na SEO, może powodować obniżenie indeksacji witryny, a co za tym idzie spadek widoczności.
502 bad gateway — co to znaczy?
Błąd 502 jest de facto kodem odpowiedzi serwera należącym do tzw. grupy kodów 5xx, które oznaczają błędy po stronie serwera. W grupie tej mamy m.in. błąd 500 (Internal Server Error), błąd 505 (HTTP Version Not Supported) czy błąd 524 (A timeout occurred) — stąd właśnie potoczna nazwa tej grupy kodów HTTP.
Error 502 bad gateway to komunikat informujący użytkownika o tym, że serwer proxy (serwer pośredniczący) nie otrzymał poprawnej odpowiedzi od serwera nadrzędnego. Niestety nie jest możliwe szybkie ustalenie, gdzie leży problem, ponieważ komunikat błędu nie informuje użytkownika o szczegółach. W praktyce, do najczęstszych przyczyn błędu 502 należą:
- chwilowe przeciążenie serwera (zbyt duży ruch, możliwy potencjalny atak),
- tymczasowe wyłączenie serwera,
- błąd po stronie CDN (content delivery network) lub zaporę sieciową (firewalla),
- problem po stronie DNS (chwilowy lub wynikający ze złej konfiguracji),
- błędy powodowane przez wtyczki lub inne dodatkowe skrypty WordPressa.
Pojawienie się błędu 502 może nie tylko wpływać na doświadczenia użytkowników (którzy zirytowani opuszczają stronę), ale również negatywnie przełożyć się na pozycjonowanie. W Google Search Console należy obserwować, czy komunikatu o błędzie 502 nie otrzymał również GoogleBot. W takich sytuacjach Google nie jest wstanie prawidłowo zeskanować i zindeksować strony, co w dłuższej perspektywie może powodować spadki i nadwyrężać crawl budget.
Jak naprawić błąd 502?
Jeżeli jako użytkownik napotkasz na błąd 502, który powtarza się pomimo kilkukrotnego odświeżenia strony internetowej spróbuj rozwiązać problem korzystając z poniższych metod:
- uruchom stronę w trybie incognito,
- wypróbuj inną przeglądarkę lub inne urządzenie,
- wyczyść pamięć podręczną przeglądarki,
- wyczyść pamięć DNS swojego urządzenia (otwórz terminal i wpisz komendę ipconfig / flushdns dla Windowsa lub Dsacheutil -flushcache dla MacOS).
Jeśli natomiast borykasz się z tym problemem na własnej stronie internetowej (i widzisz błędy serwera 5xx w GSC), możesz spróbować naprawić problem jednym z poniższych sposobów:
- zwiększ parametry max_execution_time i max_input_time (możesz tego dokonać dodając w pliku .htaccess wiersze php_value max_execution_time X i php_value max_input_time X — w miejsce X wstaw odpowiednie liczby, np. 200 i eksperymentuj stopniowo z wydłużeniem tego czasu),
- wyłącz CDN,
- zmień konfigurację firewalla,
- wyłącz ostatnio aktualizowane lub zainstalowane wtyczki WordPressa,
- jeśli to nie pomoże, to skontaktuj się ze swoim dostawcą usług hostingowych w celu uzyskania pomocy administratora serwera.