Breadcrumbs, znane również jako okruszki, pełnią funkcję dodatkowego menu na większości stron internetowych. Mają one za zadanie ułatwić nawigację po serwisie i są istotnym elementem wzmacniającym nie tylko user experience, ale również optymalizację witryny, tak kluczową w procesie pozycjonowania.
Dlaczego breadcrumbs są ważne w SEO?
Głównym celem breadcrumbs jest informowanie użytkownika w jakim miejscu strony się znajduje i jakie podstrony znajdują się wyżej w hierarchii witryny (oddzielając je między sobą przy pomocy dowolnego separatora, najczęściej w formie znaku większości). Z tego względu nawigacja okruszkowa jest doskonałym narzędziem do linkowania wewnętrznego i nasycenia anchorów słowami kluczowymi — poprawnie wdrożone okruszki np. w sklepie internetowym pozwalają linkować ze strony produktu do strony kategorii, a także do strony głównej.
Warto zaznaczyć, że breadcrumbs wyświetlają się nie tylko w danej witrynie, ale także w wynikach wyszukiwania w Google (jeśli poprawnie wdrożono znacznik danych strukturalnych Schema).
Okruszkowa nawigacja ma też swój aspekt UX — ułatwia poruszanie się w strukturze strony. W praktyce, jeśli oferta nie spełnia oczekiwań użytkownika, może on skorzystać z nawigacji, aby zobaczyć inne produkty na stronie, zamiast wracać do wyszukiwarki. To z kolei bezpośrednio wpływa na spadek współczynnika odrzuceń.
Skąd się wzięła nazwa breadcrumbs?
Nazwa “breadcrumbs” wywodzi się z praktyki rozdrabniania chleba na małe kawałki i rozsypywania ich po ziemi, aby wskazać drogę powrotną w przypadku zgubienia się. Historia ta ma korzenie w starożytnych mitach greckich, w których bohaterowie, jak Tezeusz, używali chlebowych okruszków, aby powrócić z labiryntu Minotaura. Potocznie nazwane “breadcrumbs” zostały w literaturze przez braci Grimm w ich bajce “Jaś i Małgosia”, gdzie bohaterowie rzucają okruszki chleba po drodze, aby znaleźć powrót do domu.
Później termin ten został przeniesiony do świata informatycznego, gdzie okruszki chleba oznaczają ścieżkę nawigacyjną na stronie internetowej, pozwalając użytkownikom orientować się w serwisie i powrót do wcześniejszych widoków. Dziś termin ten jest powszechnie stosowany w branży IT i marketingu internetowego.
Rodzaje breadcrumbs na stronach internetowych
Istnieją trzy główne rodzaje breadcrumbs: ścieżka hierarchiczna, ścieżka lokalizacji i ścieżka atrybutów.
Menu okruszkowe zawierające ścieżkę hierarchiczną jest najczęściej stosowanym rodzajem nawigacji. Wyświetla użytkownikowi miejsce, w którym znajduje się na stronie w stosunku do innych kategorii.
Innym sposobem nawigacji okruszkowej są breadcrumbs oparte na atrybutach. W swoim działaniu prezentują listę cech wybranych świadomie lub nieświadomie przez użytkownika.
Powszechne jest jednoczesne wykorzystanie okruszków nawigacyjnych i okruszków opartych na cechach przy tego rodzaju nawigacji (np. podczas korzystania z filtrów).
Menu okruszkowe oparte na lokalizacji to niezwykle rzadki typ nawigacji. Prezentuje ono po prostu ścieżką, którą użytkownik przebył na stronie przed dotarciem do konkretnej podstrony i nie informuje w żaden sposób o hierarchii . Wyglądają one mniej więcej w ten sposób:
Strona główna > Poprzednia strona > Poprzednia strona > Bieżąca strona
Jak dodać nawigację okruszkową w WordPressie?
Dodawanie breadcrumbs w przypadku stron opartych o CMS WordPress jest stosunkowo proste — wystarczy skonfigurować jedną z popularnych wtyczek SEO. Osobiście do tego celu rekomenduję wtyczkę All in One SEO.