Czym jest crawl budget? Wydawać by się mogło, że budżet indeksowania jest jednym z trudniejszych pojęć w technical SEO. Nic bardziej mylnego! W tym artykule omawiam definicję, a także metody optymalizacji crawl budget.
Definicja crawl budgetu
Crawl budget to pojęcie związane z indeksowaniem strony internetowej przez roboty wyszukiwarek. Oznacza ono maksymalną liczbę stron, jaką dany robot Google (lub innej wyszukiwarki) jest w stanie przeczytać i zaindeksować podczas jednego odwiedzenia strony. Wiele witryn (przede wszystkim sklepów internetowych) posiada dziesiątki tysięcy podstron, co oznacza, że roboty wyszukiwarek mogą mieć trudności z zindeksowaniem wszystkich stron podczas jednego przejścia. Dlatego istotne jest, aby właściciele stron zrozumieli pojęcie crawl budgetu i zadbali o to, aby roboty wyszukiwarek indeksowały najważniejsze z biznesowego punktu widzenia strony.
Crawl budget można również zoptymalizować poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych, takich jak poprawne ustawienia pliku robots.txt czy odpowiednie wykorzystanie metatagów „noindex” na stronach, które nie mają być indeksowane. Dzięki zrozumieniu i świadomemu zarządzaniu crawl budgetem, właściciele stron mogą przyczynić się do poprawy widoczności swojej witryny w wynikach wyszukiwania oraz zoptymalizować sposób indeksowania jej zawartości przez roboty wyszukiwarek.
Wpływ crawl budgetu na SEO
Im bardziej ograniczony jest crawl budget, tym mniej podstron będzie zeskanowanych i zindeksowanych, co może negatywnie wpłynąć na pozycje danej strony w wynikach wyszukiwania. Ponadto bez odpowiedniej opieki doświadczonego eksperta SEO roboty mogą zająć się mało istotnymi podstronami, a pozostawić niezindeksowane adresy URL kluczowe dla właściciela strony.
Dlatego ważne jest m.in. dbanie o właściwą strukturę witryny, eliminowanie zbędnych linków, poprawne wykorzystanie meta tagów oraz dostępność do kluczowych zasobów strony bez konieczności renderowania JavaScriptu przez boty. Dzięki temu można zwiększyć szanse na to, że roboty wyszukiwarek indeksują wszystkie istotne strony, a co za tym idzie, strona osiąga lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.
Bardzo istotne jest więc monitorowanie i optymalizacja technical SEO, aby zapewnić lepszą widoczność witryny w wynikach wyszukiwania (SERP). Odpowiednia optymalizacja crawl budgetu może przyczynić się do zwiększenia ruchu organicznego na stronie internetowej.
Jak monitorować crawl budget
Aby skutecznie monitorować crawl budget, warto skorzystać z narzędzi dostępnych w Google Search Console. W panelu Crawl Stats znajdują się informacje na temat częstotliwości, z jaką Googlebot przegląda strony internetowe oraz czasu, jaki potrzebuje na zaindeksowanie nowych treści.
Warto także okresowo wykonywać audyt strony (wykorzystując takie narzędzia jak np. Ahrefs, Screaming Frog, SiteBulb, OnCrawl) by monitorować i eleminować wszelkie istotne błędy technicznego SEO (np. błędy 404 w linkowaniu wewnętrznym, przekierowania 301 w linkowaniu, błędy w mapach strony, sprzeczne dyrektywy meta tagów, czas odpowiedzi serwera, czas ładowania strony, pozorne błędy 404, etc.)
Kolejnym krokiem może być analiza logów serwera, które zawierają pełne informacje na temat tego, jak roboty wyszukiwarek (a także użytkownicy) poruszają się po stronie internetowej. Taką analizę można przeprowadzić przy pomocy programu Screaming Frog Log Analyzer.
Ważne jest też monitorowanie błędów indeksacji, takich jak błędy 404 czy kody stanu 5xx, które mogą ograniczać boty w ich pracy. Czasem w Google Search Console możemy też zauważyć próby skanowania adresów URL, które nie są przeznaczone dla użytkowników — mogą to być pliki JSON czy nawet osobne pliki JavaScriptu.
Dzięki systematycznemu monitorowaniu crawl budget jesteśmy w stanie zidentyfikować potencjalne problemy, które mogą wpływać na pozycjonowanie naszej strony internetowej i podjąć odpowiednie kroki zaradcze, aby zoptymalizować wykorzystywanie zasobów przez GoogleBota i inne roboty wyszukiwarek.