Praca UX designera to nie tylko tworzenie estetycznych interfejsów, ale przede wszystkim projektowanie użytkowej i intuicyjnej funkcjonalności. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się analizą zachowań użytkowników, testowaniem interfejsów i optymalizacją doświadczenia użytkownika. Ale jakie są zarobki i możliwości rozwoju zawodowego dla UX designerów? Czy warto inwestować w karierę w tej branży? W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat tego emocjonującego i wszechstronnego zawodu.
Czym różni się UX designer od innych designerów?
Skąd wzięła się ta nazwa i co się za nią kryje? UX to skrót wyrażenia „user experience”, które oznacza doświadczenia użytkownika. UX designer (czasem nazywany też projektantem UX), zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika podczas interakcji z danym produktem cyfrowym. Jest to specjalista, który analizuje, projektuje oraz weryfikuje interfejsy użytkownika, dbając o ich intuicyjność.
Profesja UX designera różni się od innych designerów głównie ze względu na skoncentrowanie się na użyteczności oraz doświadczeniach użytkownika podczas interakcji z aplikacją czy stroną internetową.
Z kolei UI designer, czyli projektant interfejsu, skupia się głównie na projektowaniu samego interfejsu, natomiast UX designer odpowiada za zapewnienie, że interfejs jest intuicyjny i spełnia oczekiwania użytkowników.
Jakie są zarobki UX designerów?
Zarobki UX designerów mogą być uzależnione od doświadczenia oraz umiejętności. Typowy zarobek w zawodzie UX designera może zależeć od branży, stopnia zaawansowania oraz lokalizacji.
Rynkowe widełki w tym zawodzie to obecnie od 5600 do 6500 zł netto miesięcznie (na umowie o pracę, a należy pamiętać, że w IT dominuje forma zatrudnienia w oparciu o kontrakt B2B, co z kolei przekłada się na 9300 – 10900 netto na fakturze VAT).
Osoba pracująca na stanowisku UX designer zarabia więc solidną pensję, a branża UX design oferuje dobre perspektywy rozwoju finansowego (praca w IT, międzynarodowe projekty, itd.).
Jak zostać UX designerem?
Aby zostać UX designerem, konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Warto zastanowić się nad przebranżowieniem na stanowisko UX designera i ukończeniem kursów, a także rozwijaniem się poprzez różnego rodzaju szkolenia.
Pod kątem niezbędnych kompetencji UX designera można uznać za skrzyżowanie grafika ze strategiem. W pracy osób na tym stanowisku z reguły bardzo ważny jest czynnik analityczny, szeroka wiedza, m.in. z zakresu psychologii oraz kreatywność.
Ponadto wśród kompetencji, które warto rozwinąć myśląc o karierze UX designera znajdziemy:
- obsługę narzędzi niezbędnych do przeprowadzania analiz (np. Google Analytics, HotJar, Smartlook, Adobe Analytics),
- obsługę programów niezbędnych do projektowania (Adobe XD, Sketch, Figma, itp.),
- umiejętność przeprowadzania audytów stron www i aplikacji.
Praca juniora w tej branży często skupia się na nauce pod okiem doświadczonego mentora oraz udziale w projektach, które pozwalają na zdobycie praktycznych umiejętności. Z tego względu aspirujący projektant UX nie musi się obawiać, że firma, do której się rekrutuje będzie od niego wymagała długiego stażu pracy, z reguły wystarczy dobre portfolio.
Jak wygląda praca UX designera?
Codzienne obowiązki UX designera obejmują analizę potrzeb użytkowników, tworzenie makiety projektu, testowanie interfejsów oraz prowadzenie badań nad użytecznością projektowanych rozwiązań.
Najważniejsze procesy projektowe w pracy specjalisty UX to badanie i analiza potrzeb użytkowników, projektowanie interfejsów oraz testowanie zaprojektowanych rozwiązań pod kątem użyteczności i intuicyjności.
Jak zbudować portfolio UX designera?
Portfolio UX designera powinno zawierać różnego rodzaju projekty, które pokazują umiejętności oraz doświadczenie w projektowaniu interfejsów użytkownika. Kluczowe jest umieszczenie projektów, które prezentują umiejętność rozwiązania konkretnych problemów użytkowników.
Aby sprawdzić jakość portfolio UX designera, warto zwrócić uwagę na różnorodność projektów, ich kompleksowość oraz efekty oraz zrealizowane cele w projektach.