Plik htaccess to jedno z kluczowych narzędzi w optymalizacji witryny pod kątem SEO. Jest to plik konfiguracyjny używany głównie w serwerach www Apache, który może być wykorzystany do wprowadzania różnych ustawień dotyczących strony internetowej. W tym artykule omawiam jedynie podstawowe informacje, jeżeli chcesz dowiedzieć się jaką składnie powinien mieć kod lub jak skonfigurować poszczególne funkcje — zapraszam do linkowanych wpisów.
Co to jest plik .htaccess?
Htaccess (ang. Hypertext Access) działa jako plik konfiguracyjny serwera Apache, umożliwiając definiowanie reguł, które mają wpływ na zachowanie serwera w różnych sytuacjach. Można w nim określić przekierowania, blokady dostępu, ustawienia bezpieczeństwa oraz wiele innych parametrów, które mają wpływ na wygląd i działanie strony internetowej. Aby stworzyć plik htaccess, wystarczy użyć dowolnego edytora tekstu, takiego jak Notatnik w systemie Windows, i zapisać utworzone w nim reguły konfiguracyjne jako plik o nazwie .htaccess. Należy pamiętać, że nazwa pliku rozpoczyna się od kropki, co oznacza, że jest to plik ukryty.
Z reguły plik htaccess jest umieszczany w głównym katalogu serwera www. Niemniej jednak, jego instrukcje mają zastosowanie nie tylko do bieżącego katalogu, lecz także do wszystkich innych katalogów znajdujących się niżej w strukturze (chyba że w danym podkatalogu znajdzie się kolejny plik htaccess z innymi regułami).
O ile samo przeznaczenie tego pliku wskazuje na to, że jest to głównie narzędzie dla administratora serwera (pozwala między innymi na blokowanie dostępu do wybranych podkatalogów czy plików, określenie jakie adresy IP nie potrzebują weryfikacji hasłem, itd.), to praktyka pokazuje, że większość dyrektyw w nim stosowanych wynika z rekomendacji specjalistów SEO.
Jakie możliwości w SEO daje plik htaccess?
Plik konfiguracyjny .htaccess pozwala mi.in. na:
- konfigurację przekierowań 301 (najpopularniejsza zmiana dotyczy oczywiście wersji strony z http na https),
- modyfikację ustawień PHP,
- ustawienie SEO-friendly adresy URL,
- poprawną obsługę trailing slash,
- utworzenie niestandardowych, własnych stron błędów.
Tego wszystkiego może dokonać użytkownik posiadający najprostszy edytor tekstowy i dostęp do serwera przez klienta ftp, a w przypadku serwisów korzystających z CMS WordPress — jedną z wtyczek pozwalających utworzyć i optymalizować taki plik.